Forum modelarzy kartonowych

Modelarstwo Kartonowe

Forum Forum modelarzy kartonowych Strona Główna -> To co lata -> Hawk
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat 
Hawk
PostWysłany: Pią 17:28, 17 Lut 2006
bogus

 
Dołączył: 13 Lut 2006
Posty: 12
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Parczew





Rozpiętość skrzydeł całkowita: 9,94 m
Długość całkowita: 11,35 m
Wysokość całkowita: 3,98 m
Masa pustego: 4450 kg
Masa maksymalna uzbrojenia: 3000 kg
Maksymalna masa startowa: 9100 kg
Ilość paliwa: 1655 l
Model silnika: 1x R&R Adour Mk871
Ciąg: 25,5 kN
Maksymalna prędkość przelotowa: 1000 km/h
Maksymalna prędkość wznoszenia: -
Pułap: 15250 m
Zasięg: 4080 km
Rozbieg: -
Dobieg: -



British Aircraft Corporation i Hawker Siddeley złożyły Królewskim Siłom Powietrznym (RAF) konkurencyjne oferty zaopatrzenia w dwumiejscowy, odrzutowy samolot przeznaczony do szkolenia podstawowego i zaawansowanego. W październiku 1971 ogłoszono zwycięstwo projektu P1182 autorstwa Hawker Siddeley. 5 miesięcy później na napęd do tej maszyny wybrano silnik Rolls--Royce/Turbomeca Adour w wersji bez dopalania. Jeden egzemplarz przedprodukcyjny i 175 produkcyjnych zostało zamówionych przez RAF. Prototyp wykonał pierwszy lot 21.08.1974.
Hawk odniósł sukces na bardzo wybrednym rynku eksportowym, nie tylko jako samolot szkolno-trenin-gowy (na jaki złożył zamówienie RAF), ale także jako wszechstronny, taktyczny samolot bojowy. Może on być efektywnie wykorzystywany do dalekodystansowych lotów szturmowych i myśliwskich. Jest tańszy w eksploatacji niż inne, silniejsze, ale dużo droższe samoloty. Koszty utrzymania Hawka okazują się również szalenie niskie. Te zalety przyczyniły się do powstania wersji jednomiejscowej o przeznaczeniu taktycznym, której projektowanie i budowę wytwórnia BAe rozpoczęła w 1985, nadając prototypowi oznaczenie Hawk 200. Pierwszy lot odbył się 19.05.1986. Wkrótce po nim samolot uległ katastrofie. Dochodzenie wykazało jednak, że przyczyną wypadku nie był błąd konstrukcyjny. Zbudowano więc kolejny prototyp, którego pierwszy lot odbył się 24.04.1987.
Aby wyjść naprzeciw zapotrzebowaniom US Navy na samolot do kompleksowego systemu szkolenia VTXTS, BAe we współpracy z McDonnell Douglas i Sperry z USA przedłożyły kompletny schemat samolotu i procesu szkoleniowego, który okazał się bezsprzecznym zwycięzcą konkursu. W maju 1986 zawarto wstępny kontrakt na 60 samolotów, którym US Navy nadało symbol T-45A Goshawk. Różni się on od BAe Hawk głównie nową golenią podwozia, hakiem hamującym, wzmocnieniami konstrukcji, awioniką i wyposażeniem kabiny pilota włącznie z wyświetlaczami. Udoskonalenia te umożliwiają operowanie z lotniskowców. US Navy chce otrzymać w sumie 300 egzemplarzy samolotu T-45A.
Uzbrojenie: 4 podskrzydłowe pylony mogące przenosić do 3084 kg uzbrojenia; może ono składać się bomb taktycznych, pocisków rakietowych, rakiet. Przewidziane są dodatkowe zbiorniki z paliwem. Można zamontować działko kal. 30 mm w niezależnym, centralnym zasobniku lub alternatywnie jeden przeciwokrętowy pocisk rakietowy typu Sea Eagle.
Napęd: silnik turbinowy dwuprzepływowy Rolls-Royce/Turbomeca Adour 861 o sile ciągu 2585 kg.
Wersje w eksploatacji:
Hawk T.Mk 1: dwumiejscowy samolot do szkolenia podstawowego, produkowany dla RAF, napędzany dwuprzepływowym silnikiem turbinowym Adour 151 o sile ciągu 2360 kg. Wersja ta posiada podkadłubowy zasobnik z działkiem kal. 30 mm i dwa podskrzydłowe podwieszenia.
Hawk T.Mk 1 A: oznaczenie 85 RAF-owskich Hawków, które przystosowano do przenoszenia pocisków rakietowych powietrze-powietrze AIM-9L Sidewinder. Samoloty te przypuszczalnie naprowadzane są na cel grupowo przez myśliwiec wyposażony w radar.
Hawk 50: początkowa wersja eksportowa z silnikiem Adour 851 o sile ciągu 2420 kg i czterema podskrzydłowymi pylonami (wewnętrzna para przenosi dodatkowe zbiorniki z paliwem).
Hawk 60: wersja rozwinięta i aktualnie eksportowana, napędzana silnikiem Adour 861 o sile ciągu 2585 kg, wyposażona w wiele po raz pierwszy zastosowanych ulepszeń oraz możliwość przenoszenia pocisków rakietowych powietrze-powietrze typu Sidewinder lub Matra Magie.
Hawk 200:jednomiejscowa wersja bojowa, posiadająca możliwość zainstalowania urozmaiconej awioniki, wyposażenia i uzbrojenia w celu wykonywania różnorakich zadań. Zainstalowanie radaru Ferranti Blue Fox lub innego radaru wielozadaniowego umożliwia wykonywanie zadań w każdych warunkach atmosferycznych.
T-45A Goshawk: wersja dla US Navy, zdolna do operowania z lotniskowca. Napęd stanowi silnik turbinowy dwuprzepływowy Rolls-Royce F405-RR-400 o sile ciągu 2475 kg. Pozostałe dane jak w wersji powyższej.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Hawk
Forum Forum modelarzy kartonowych Strona Główna -> To co lata
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001-2003 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
Regulamin